Zoom Uçtan Uca Şifreleme Özelliğini Sadece Premium Kullanıcılara Sunacak

Zoom, premium müşterilerinin video görüşmelerine daha güçlü şifreleme ekleyecek, fakat tüm hesaplara bu gelişmiş güvenlik hizmetini sunmayı şuan için düşünmüyor . Zoom güvenlik yetkilisi “Ücretsiz hesaplar için bu özellik şuan için aktif olmayak” dedi.

Video konferans platformu, koronavirüs pandemisi sırasında popülaritesini arttırdı, ancak sayısız güvenlik konusunda sınıfta kalmıştı.Bunların yanı sıra sunucu problemleri yaşamaları gözden kaçmadı. Bu tarz güvenlik problemlerinin +18 içeriklere ve benzeri sorunlara yol açacağı düşünülüyor.

Uçtan uca şifreleme, sadece uç noktadaki kullanıcıların okuyabildiği bir iletişim sistemidir. Hedefi, İnternet sağlayıcıları, ağ yöneticileri gibi aradaki potansiyel gizli dinleyicilerin, konuşmanın şifresini çözmek için gereken şifreleme anahtarlarına erişmesini engellemektir.Devlet dahil kimsenin olan konuşmaya müdahale edemeyeceğini garantileyen bu özellik whatsapp tarafından uzun zamandır kullanımda.

Veri güvenliğinin öneminin üst seviyeye çıktığı bu dönemde , Zoom veri güvenliğini sadece premium üyelere sunması pandemi sonrasında güç kaybedeceği ve yükseliş ivmesini koruyamayacağı düşünülüyor.