Zoom Görüntülü Konuşmaları Devletin Erişimine Açacak

Görüntülü görüşme şirketi Zoom bu hafta, ücretsiz görüşmeler için uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirmeyeceğini söyledi.Zoom yetkilileri gerektiğinde kolluk kuvvetlerinin bu görüşmelere erişimini sağlamak istediğini doğruladı. Zoom CEO’su Eric Yuan premium müşteriler için “Bu özelliğin teklifimizin bir parçası olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi , yatırımcılarla Salı günü yaptığı toplantıda . “Bazı insanların Zoom’u kötü bir amaç için kullanmaları durumunda, FBI ile birlikte, yerel kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmak istiyoruz.” dedi.

Şifreleme, yoğun kullanımdan sonra COVID-19 salgını sırasında zayıf noktalara maruz kaldıktan sonra gizliliğini ve güvenliğini artırmaya çalışan Zoom için önemli bir konu olmuştu. Reuters geçen hafta , potansiyel olarak muhalif gruplar veya ek güvenlik gerektiren kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için istisnalar dışında şirketin ödeme yapan müşterilere yüksek güvenlikli uçtan uca şifreleme yapacağını bildirdi.

Zoom bir açıklamada politika üzerinde durdu. “Zoom, toplantı içeriğini proaktif bir şekilde izlemez ve çocuk cinsel istismarı gibi durumlar dışında bilgileri kolluk kuvvetleriyle paylaşmayız. Katılımcıların başkaları tarafından görülmeden toplantılara katılabileceği arka planımız yok. Bunların hiçbiri değişmeyecek ”dedi. “Zoom’un uçtan uca şifreleme planı, kullanıcılarının gizliliğini, çocuklar ve potansiyel nefret suçu mağdurları da dahil olmak üzere savunmasız grupların güvenliği ile dengeliyor. Kimliğini doğrulayabildiğimiz kullanıcılara uçtan uca şifreleme sağlamayı ve böylece bu savunmasız gruplara zarar vermeyi sınırlamayı planlıyoruz. ” dedi.