Yeni Milli Siber Güvenlik Ürünü : Havelsan Bariyer

Türkiye ilk yerli ve milli siber güvenlik ürününü üretiminde testleri başarıyla geçerek tamamladı. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, kritik kurumlarımızın veri güvenliğinin sağlanması için en ideal ürünü ortaya çıkardık. Süreç içinde ürün geliştirme çalışmalarımız devam edecek. Siber güvenliğimiz, adeta ülke sınırlarımızın Mehmetçiklerimiz ve milli silahlarımızla korunması gibidir. Siber dünyada en önemli silahımız, milli siber güvenlik ürünlerimizdir. Ürünlerinizin milli olmadığı yerde, siber güvenliğimizden söz edemeyiz. Bu açıdan HAVELSAN olarak yerli ve milli siber güvenlik ürünlerini geliştirmeyi milli bir görev, bir misyon olarak görüyoruz. HAVELSAN Bariyer de ulusal ve uluslararası tüm kriterleri karşılayan, ülkemizin en önemli milli siber güvenlik ürünü oldu.” yorumunda bulundu.

HAVELSAN Bariyer, veri sızıntısı önleme yazılımları alanında Türkiye’de ilk kez Uluslararası Ortak Kriterler yüksek güvenlik seviyesi niteliğindeki “EAL 4 Sertifikası”nı geçen yıl aldı ve alanında TRTEST Ürün Uygunluk Sertifikası’nı kazanan ilk ve tek milli ürün oldu.

Test ve Değerlendirme AŞ, ürünün TRTEST-TSKGK-DLP-01 Kriteri kapsamında uygunluğu kabul edildi.

Gönderilen e-posta içeriklerinin takip edilmesi ve engellenmesi ile ziyaret edilen web sitelerinin takip edilmesi ve engellenmesini sağlayan , ayrıca USB veri taşıma cihazları, USB tak çalıştır cihazlar ve akıllı telefonlara kurum verilerinin aktarılmasını engelleme ya da aktarılmasına izin verme gibi seçenekler gibi bir çok seçenekte sunuyor.