Trump’a Sosyal Medya Devlerinden Sert Yanıtlar

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medya platformunun Twitter’dakine benzer şekilde Trump tarafından yapılan paylaşımlara olgu kontrolü yapmayacağını açıkladı.
Zuckerberg, “Facebook’un çevrimiçi ortamda söylenilen her şeyin gerçekliğinde hakem olmaması gerektiğine ABD Başkanı Donald Trump, Twitter ile yaşadığı “bilgiyi doğrulama” tartışmasının ardından, “Ya güçlü düzenlemeler ya da kapatma” tehdidinde bulunmuştu. Ardından Beyaz Saray tarafından yapılan açıklmada, Trump kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Zuckerberg “Trump’ın iddialarını kontrol etmeyeceğiz.Bizim daha şeffaf olmamız kritik, dezenformasyonun sonuçları açıkça görülüyor.” açıklamasından bulundu.

Öte yandan Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey Facebook ‘un CEO’su Zuckerberg’in gerçeğin hakemi göndermesine yanıt verdi.

Dorsey, “ Bu bizi gerçeğin hakemi yapmaz. Amacımız çelişen ifadelerin belirsiz noktalarını birleştirmek ve çelişen bilgileri göstermek, böylece insanlar kendileri bir yargıya varabilir. Bizim daha şeffaf olmamız kritik, çünkü insanlar eylemlerimizin nedenini açıkça görebiliyor. Yanlış veya tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceğiz” yorumunda bulundu.