Ticaret Savaşının ABD Piyasalarına verdiği Zarar : 1.7 Trilyon Dolar

Washington ve Pekin arasında devam eden ticaret savaşında milyarlarca dolar kaybedildi. 2 yıllık verilere göre ABD’de listelenen şirketlerin piyasa değerini 1.7 trilyon dolar azaldı. Verilere göre anlaşmazlığın bu işletmeler için yatırım büyüme oranını yıl sonuna kadar yüzde 2’ye kadar zayıflatacağını söyleniyor.

Ticaret savaşı, vergilerin yaratabileceği verimsiz fiyatlamadan ve şirketlerin diğerlerinin yanı sıra vergilere pahalı adaptasyonlarına kadar çeşitli nedenlerden dolayı mali zarara neden olmaktadır . Ancak bu özel kayıp sebebi büyük ölçüde duygu tabanlıdır.

Yazarlar, ABD ve Çin ticaret savaşı politika duyurularının , genellikle basın toplantıları veya politika açıklamaları yoluyla keskin piyasa fiyat düşüşlerini tetiklediğini , sermaye ve yatırım faiz oranlarının düştüğünü keşfettiler .

Çalışma modeli, politika duyurularının 3.000 kişilik bir örneklem grubundaki ABD hisse senedi fiyatlarını toplam yüzde altı puan düşürdüğünü ortaya koydu.28 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahipler, bu yüzden altı puanlık düşüş 1,7 trilyon dolarlık yıkıma neden oldu.