Tesla Fabrikalarında Pozitif COVID-19 Vakası Çıktı

Şirketin New York Buffalo’daki güneş paneli fabrikasında çalışan bir işçi COVID-19 testi pozitif çıktı. Kaynaklara göre şirkette daha önce 4 çalışanın daha testi pozitif çıkmıştı.Fakat mayıs ayından bugune kadar ilk kez bir çalışanın testi pozitif çıktı.

Devlet yetkisiyle bölgeye çalışma onayı verildi , devlet açıklamasından sonra Tesla  19 Mayıs tarihinde New York tesisini yeniden açtı. Ancak şirket tam üretim kapasitesine geri dönmedi ve bir süre  boyunca tam anlamıyla üretim kapasitesinde olmayacağı düşünülüyor. Nisan ayında 984 sözleşmeli olan personel sayısı 500 e düştüğü belirtildi.Tesla’nın devletin Buffalo fabrikasının ilk finansmanına bağladığı kilit bir istihdam hedefine ulaşmadığı anlamına geliyor. Tesla, devlet yetkililerine , pandemi ABD’yi yakalamadan kısa bir süre önce 1.500 iş hedefini aşacağını söylemişti , pandemi dolayısıyla 1 yıl daha izin istediler.Devlet halen durumu inceliyor, olumsuz sonuç çıkması halinde Tesla 41.2 milyon dolar ceza ödeyecek.

Tesla CEO’su Elon Musk , yerel evde kalma emri Mart ayında ilk kez yürürlüğe girdiğinde Tesla’nın Kaliforniya fabrikasını açık tutmak için çok uğraştı ve emirleri “faşist” olarak nitelendirmişti.

Şirket, Kaliforniya’daki Fremont fabrikasının da faaliyette kalmasını sağlamak için uğraşmaya devam ediyor. Ancak Musk ve Tesla, Buffalo fabrikasını açık tutmak için benzer çaba göstermedi.

Musk ayrıca Mart ayında Tesla’nın Buffalo fabrikasını kapatma sırasında COVID-19 hastalarına ventilatör üretmek için kullanabileceğini, ancak şirket bunun yerine Çin gibi ülkelerden tıbbi ekipman tedarik etmeye odaklandığını söyledi .