SpaceX Starlink Uydularını Görünmez Yapmak İçin ‘VisorSat’ Sistemini Test Edecek

SpaceX Starlink Uydularını Görünmez Yapmak İçin 'VisorSat' Sistemini Test Edecek - ExtremeTech

SpaceX halihazırda dünyanın en büyük tek uydu operatörüdür ve 400’den fazla Starlink web düğümü Dünya’nın çevresinde sıkışır, ancak bu ancak başlangıçtır. Şirket ancak birkaç yıl içinde binlerce uydu filosuna haiz olmayı umuyor ve astronomlar endişeli. Bu insan yapımı araç-gereç bulutlarının gözlemlere müdahale ettiğini aslına bakarsanız gördük ve sorun daha da kötüleşecek. SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink Constellation’ın neden olduğu astronomik paraziti azaltmaya söz verdi ve şimdi şirketin “VisorSat” çözümü hakkındaki daha çok bilgiye sahibiz.

Uydu internet zaten var, ancak bant genişliği ve gecikme, herhangi bir modern karasal çözümle elde edebileceğinizden daha düşük. Bu, uydu internetini başka bağlantı seçenekleri olmayanlar için son deva haline getirdi. SpaceX’in yaklaşımının anahtarı, yerdeki kullanıcılara daha yüksek bant genişliği sağlayacak olan filosunun büyük boyutudur. Bazı Starlink takımyıldızı, gecikmeyi azaltmak için oldukca düşük irtifalarda yörüngede dönecektir. Bütün bunlar, probların astronomik gözlemlerde ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir, bunların bazıları aynı anda saatlerce aynı sema yamasına odaklanmak zorunda kalır. 2020’nin başlarındaki bir olayda, Şili’deki CTIO gözlemevinden bir ekip, Macellan Bulutları görüntüsünden verilerin yüzde 15-20’sini kaybetti.

Çözüm, görünüşe göre SpaceX’in VisorSat olarak adlandırdığı bir sistem. Yörüngeye girdikten sonrasında uydular, güneş ışığının yansıtıcı antenlere çarpmasını ve Dünya’ya sıçramasını engellemek için küçük kanatçıklar kullanırlardı. Musk, bunun probları çıplak gözle görünmez hale getirmesi ve astronomi üzerindeki etkisini en aza indirmesi gerektiğini söylüyor. Şirket ayrıca, lansmandan sonrasında daha görünür olan daha yüksek yörüngelere geçerken uydular taraflarını değiştirecek.