SpaceX İlk İnsanı Uzaya Yolluyor – Dragon Görevi

Dragon, hem yükleri hem de insanları yörüngedeki hedeflere ulaştırmak için tasarlanmış bir uzay aracıdır. Dünyaya önemli miktarda kargo geri getirebilen, şu anda uçan tek uzay aracıdır. Dragon kargo için kullanılıyordu fakat en başından beri insanları taşımak için yapılmıştı. NASA Ticari Mürettebat Programı kapsamındaki ilk gösteri uçuşu 2 Mart 2019’da 2: 49’da yapıldı. Dragon uzay aracı, 3 Mart 2019’da ET saatiyle 06: 02’de ET’nin uzay istasyonu ile başarıyla yerleştirilmişti ve tarihte Uluslararası Uzay İstasyonu ile otonom bir şekilde kenetlenen ilk Amerikan uzay aracı olmuştu.

27 Mayıs öğleden sonra, iki deneyimli NASA astronotu Uluslararası Uzay İstasyonunda Dragon uzay aracıyla harekete geçecekler. SpaceX tarafından inşa edilen ve işletilen gerçekten özel bir uzay aracına – Dragon Crew’in  ilk insanları olacak. ABD’de yeni bir uzay uçuşu döneminin milatını verecek bir lansman olacağı düşünülüyor.

Dragon görevi, SpaceX ve NASA arasında yaklaşık on yıllık ortaklığın doruk noktası olacak.Görevin başarılı olması durumunda tarihimize çok önemli bir başarı olacak kayıt edilecek.