SpaceX Başardı – Adım Adım Tarihi Yolculuk

Türkiye saatiyle 22.00 da 20 dakikalık geri sayım başlatıldı.Yükleme sırasında çıkan dumanların soğutma için olduğu söylendi.Motorlar ateşlenmeden önce 10 saniye önce bile iptal edebileceği söyleniyordu.Geçen sefer iptal edildiği dakikaya çok yaklaştığında yetkililer “Sanırım bu sefer gönderebileceğiz” dedi.

SpaceX COO ‘su  Gwynne Shotwell “Havanın uçuş için gayet iyi bu bizi çok sevindirdi.Şuan için her şey yolunda gidiyor ve en küçük role sahip tüm takım arkadaşlarımızın yardımına ihtiyacımız var.” dedi.

Ticari uzayın başlayacağı bu tarihe olaya 10 dakika kala, Dragon crew son kontrollerini gerçekleştirdi.Dragon Crew astronotları “Fırlatma için son konfigürasyonlarını yaptık, bu olaya tanık olduğumuz  ve gideceğimiz için çok onur duyuyoruz ” dedi.Söylentiye göre son 10 dakikada fırlatma tamamiyle  bilgisayar kontrolünde yapılıyor.İnsan hatasından kaynaklanan problemleri ortadan kaldırdıkları son 7 dakikada stage 2 motoru soğutulmaya başladı.

Fırlatışa son 6 dakika stage 1 ve 2 nin işlemleri bitti.Halen sıvı oksijenle soğutulmaya devam ediliyor.Artık astronotlar bu aşamada herhangi bir kontrol sağlayamayacak.

Fırlatışa son 2 dakika kala tüm yakıt ve fırlatış işlemleri tamamlandı.Yetkililer “Teknik olarak hazırız ” dedi.

30 saniye kala “SpaceX Dragon go for launch” emri verildi.

Tüm dünya-uzay tarihini değiştirecek bu fırlatış başarıyla gerçekleşti.İlk 1.5 dakikada 2000 km/h hızına ulaştı.İnsanlık adına bu büyük adım, Barış Özcan’ın kanalında yaptığı canlı yayında 202 bin kişi anlık olarak izledi.SpaceX kanalında ise 3.8 milyon anlık izleyici bu tarihi anı izledi.Barış Özcan “Kapsül İstanbul üzerinden geçecek.Fakat küçük olduğu için görülebileceğini sanmıyorum” dedi.

Fırlatıştan tam 5 dakika sonra booster yüzgeçlerini açıp dikey inişe geçti.2 dakika sonra tekrardan atmosfere tekrar giriş yapacak.

Fırlatışın 9. dakikasında kapsül 27bin kilometreye ulaştı.19 saat sürecek bu uçuş için astronotların iyi durumda oldugu söylendi.Booster başarıyla dikey inişini gerçekleştirdi.Astronotlar sevinçlerini el işaretleriyle gösterdiler.Oyuncak bir dinazoro kameraya fırlatarak gene Spacex tarzı mizahlarını yapmaktan kaçmadılar.

Fırlatışın 12. dakikasında artık kapsülün hızı 27bin kilometreye sabitlendi  ayrılma gerçekleşti ve 19 saatlik yolculukları tam anlamıyla başlamış oldu.