SMIC Madencilik için 14nm Çip Geliştirecek

Çin’in en büyük bilgi işlem çip üreticilerinden biri olan SMIC, Şanghay Menkul Kıymetler Borsası (SSE) Bilim-Teknoloji Kurulu’ndaki halka arz yoluyla 2.8 milyar dolar toplamayı planlıyor.

Borsa, Pazartesi günü Hong Kong Borsası’na (HKEX) verilen ve halihazırda listelenen bir belgeye göre SMIC’in başvurusunu kabul etmişti . Şirket, gelirlerin bir kısmının kripto madenciliği için kullanılacak 14nm çip yongası geliştirmeye odaklanacağını söyledi.

Madencilik donanım savaşının azaldığı bu dönemlerde şirket bunu fırsat bildi.Açıklamadan 2 ay önce kripto madencilik firması Canaan Creative ile ortaklık gerçekleşmiştiler.Şirketler bitcoin madenciliğinde gelecek görmediği ve bilinen teknik problemlerden dolayı farklı bir kripto para üzerinde madencilik yapacakları düşünülüyor.Samsung ilk çeyrekte 8nm cips seri üretme niyetini açıklarken, TSMC 5nm cips geliştiriyor.Rakiplerine kıyasla 14nm çip yongası geliştirmenin oldukça iddialı bir hedef olduğu düşünülüyor.

Ekonomistlere göre ABD hükümetiyle yapılan ticaret savaşı sırasında SMIC Çin için büyük bir umut kaynağı olabilir.Çin hükümetinin desteği sayesinde rakiplerini kolaylıkla yakalayıp , onların önüne geçebilecek.