Rusya Nasa’yı Ortak Çalışmaya Davet Ediyor

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’yle (NASA) ortaklaşa iş çağrısında bulundu.Ay’dan toprak örnekleri toplamak istediğinde bulundu. Roscosmos, alınacak toprak örnekleriyle Ay’ın nasıl oluştuğunu keşfetmeyi amaçlıyor.Rusya NASA ‘ya ortak emek harcama çağrısını iletti.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafından yapılan açıklamada, dünyanın uydusu Ay’ın çeşitli yerlerinden toplayacağı ve bu topraklarla ayın nasıl oluştuğu hakkındaki net bir bilgi ulaşmayı hedefliyor.

Dünya’nın tek uydusu olan Ay’ın nasıl oluştuğuna dair üç teori bulunuyor.

Ayın oluşumu hakkında üç kuram ortaya atılmıştır. Birincisi Dünya’nın oluşum esnasında oldukca süratli döndüğü İçin bir kısmının koparak Ay’ı oluşturmasıdır. Araştırmalar ise bu kopma olayının gerçekleşmesi için Dünya’nın kendi ekseni etrafında iki saatte bir dönüş yapması gerekir ve bu olası değildir. Aynı zamanda Dünya ve Ay’ın kimyasal bileşimleri fazlaca farklıdır. İkinci teoriye göre Ay, Dünya’nın yakınlarından geçerken çekim alanına giren bir gök cismidir ama ayın hızını kesip onu yakalayacak kadar büyük bir enerji miktarı bugüne kadar bilinen hiçbir oluşum ile sağlanamaz. Üçüncü teoriye nazaran Ay, Dünya çevresinde dolanan gaz, toz ve küçük taşlardan meydana gelen parçacıkların zaman içinde bir araya gelmesi cevabında oluşmuştur. Dünya’nın başka bir gezegenle çarpışarak Ay’ın oluşması teorisini ABD’li bilim adamları destekliyor, Rus bilim insanları ise Ay’ın, Dünya ile birlikte oluştuğu teorisini savunuyor. Bu araştırma hangi tarafın haklı olduğuna dair bir kanıt niteliği taşıyor.