Pandemi Kafeleri : Robot Baristalar

Güney Kore robot baristalarla hizmet vermeye geçmiş durumda.

Dünyayı etkisi altına alan koronovirüs salgını hayata yeni kelimelerle birlikte yeni yaşam tarzı da kattı. “Sosyal mesafe” kelimesi gibi yeni bir düzen daha kazandırdı.Bu durum ‘yeni normal’ olarak tanımlanıyor.

İşletmeler genellikle hizmet sektörünün iş yapış biçimini değiştirecek olan yeni normale uyum sağlamak çoğu kişi için yeni ve teknolojik olarak alışması zor olacak gibi görünüyor.
Müşterilere doğru hareket ederken sosyal mesafeyi veya Güney Kore hükümetinin açıklamalarına göre “günlük yaşamda mesafeyi” gözeten bu robot hızlı ve pratik hareketleriyle müşterilere sadece servis yapmıyor, sesli mesajlarıyla iletişim de kuruyor. ”

Barista robot, devlet tarafından yönetilen bir bilim enstitüsü ile birlikte, fabrikalar için akıllı çözümler üreten Vision Semicon tarafından üretiliyor.Vision Semicon Ar-Ge direktörü Lee Dong-bae, “Robotlar insanların toplumda sosyal mesafeyi gözetmelerine yardımcı olabilir” diyor. “Sistemimiz siparişten teslimata kadar hiç bir insan girdisine ihtiyaç duymuyor, robotumuz akıcı ve günlük yaşamda mesafe kampanyasına uygun hareketlerle donatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Kahve yapmak için; robotik kolu ve servis robotu kullanan sistem 60 farklı kahve ve siparişleri müşterilerin koltuklarına kadar götürebiliyor. Aynı zamanda diğer cihazlarla iletişim kurabiliyor. Robot kafe içerisindeki en iyi rotayı çıkararak toplu siparişleri en hızlı ve verimli şekilde ulaştırabiliyor. Firma bu robotları 30 kafeye daha ulaştırmayı hedefliyor.
Güney Kore ‘deki İnsanlar bu robotlar yüzünden işlerinden olacağını düşünüyor.