Havelsan İnsansız Hava Araçları Yapay Zeka Kullanacak

HAVELSAN orta sınıf insansız hava araçlarını sunmaya hazırlanıyor. Kendine özgün algoritmayla da insansız kara, hava, su altı ve üstü araçları birbiriyle iletişime geçirip görevleri yapmasını sağlayacak .

HAVELSAN, üzerinde çalıştığı insansız kara aracında büyük sona geldi.HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı, 2018’den bu yana otonom sistemler konusunda çeşitli çalışmalar yürütülüyordu. Sürü Robotik Uçan Sistemler ile Robotik ve Otonom Kara Sistemleri alanlarında Ar-Ge çalışmaları her geçen gün yenisi katmaya devam ediyor. Çalışmalar sonucunda 2019 yılında kısa süre içinde orta seviye insansız kara aracı prototipi tasarlanarak geliştirildi. Prototip araçla sürüş ve arazide test edildi.

Orta seviye insansız kara aracı prototipi, otonom araç kontrol ünitesinden motor kontrol sistemine, batarya izleme sisteminden LIDAR ve RADAR gibi çevresel sensorlar ile veri füzyon birimi, yapay zeka modülünden sağlık durum izleme sistemine, kamera ve görüntüleme sistemlerinden uzaktan kontrol ünitesine fiziksel çevresiyle uyumlu, çok donanımlı sistemler geliştirmeye devam ediyor.