Gökbilimciler Yeryüzüne En Yakın Kara Deliği Keşfetti

Gökbilimciler Yeryüzüne En Yakın Kara Deliği Keşfetti - ExtremeTech

Karadelikler, yıldızları parçalayan ve evrende kolayca bilinebilir tahribatı yaratan obur canavarlar olarak bilinir. Ancak, çoğu oldukca sessiz ve fark edilmesi zordur. Bu nedenle, gökbilimciler Dünya’nın yakınında bu nesnelerin çoğunu bulamamıştırlar, ancak Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) bir ekip daha önce kaydedilmiş herhangi bir kara deliğe oldukça daha yakın bir adet buldu. Telescopium takımyıldızında sadece 1000 fer yılı uzaklıkta. İsme rağmen, bu güneş sistemini görmek için aslında bir teleskopa ihtiyacınız yok.

Kara delikleri tespit etmek düşündüğünüzden daha zor. Bir kara delik, tarif gereği siyahtır – tespit edilebilir herhangi bir enerji salmazlar şu sebeple olay ufkunu geçen her şey onun arasında kalır. Karadeliklerin karakteristik X-ışını imzası, toplama diskindeki olay ufkuna doğru ilerleyen süper sıcak malzemeden gelir. Kara delikler aktif olarak “beslenmiyorsa” faal bir halde görünmez olurlar. HR 6819 sisteminde (QV Telescopii olarak da bilinir) saklanan bir kara delik bulunduğunu doğrulamak için Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde MPG / ESO 2.2 metrelik teleskopla aylarca rasat yapıldı.

HR 6819 kara deliğini tanımlamanın anahtarı, sistemdeki iki ana dizi yıldızı üstündeki etkisidir. Bu yıldızların uzayda hareket ettiğini izleyebiliriz ve yerçekimi etkileşimleri bunun bir ikili sistem olmadığını, iki “normal” star ve bir kara deliği olan bir üçlü bulunduğunu açıkça ortaya koyar. ESO ekibi görünmeyen üçüncü elementin görünmeyen üçüncü elementin güneş kütlesinin yaklaşık dört katına haiz olduğunu tahmin etti. Bu ancak bir kara delik olabilir.

Constellation Telescopium’da QV Telescopii’nin (ortada) geniş alan görüntüsü. Kredi: ESO / Sayısallaştırılmış Gökyüzü Araştırması

Bu keşiften önce, bilinen en yakın kara delik Monoceros takımyıldızında yaklaşık 3.000 ışıkyılı uzaklıkta idi. Doğal olarak, dünyadaki en güçlü teleskoplarla bile HR 6819 kara deliğini göremezsiniz. Bununla birlikte, güney yarımkürede olmanız koşuluyla, iki yıldızı çıplak gözle görebilirsiniz.

QV Telescopii uzun süre en yakın kara delik olma özelliğini taşımayabilir. ESO bu keşfin yakındaki güneş sistemlerinde daha görünmez kara delikler bulmak için zemin hazırladığına inanıyor. Kara delikli aynı sistemde görünür bir yıldız olduğu sürece, görünmeyen arkadaşını bulmak için yörüngesini kullanmak mümkün olmalıdır.