Facebook’tan Coronavirüse karşı E-Ticaret Atağı

Facebook, e-ticarete yeni bir adım atıyor. Şirket bugün, işletmelerin Facebook ve Instagram’da ücretsiz vitrin camları kurmalarının bir yolu olan Mağazalar’ın lansmanını duyurdu. Shopify, BigCommerce ve Woo da dahil olmak suretiyle üçüncü taraf hizmetlerle güçlendirilecek mağazalar, sosyal ağı en üst düzey bir alışveriş hedefine dönüştürmek için tasarlandı.

Canlı yayında CEO Mark Zuckerberg,  e-ticaretin pandemi devam ederken ekonomiyi tekrar inşa etmeye başlamak için mühim olacağını söyledi. “Mağazanızı yada restoranınızı fizyolojik olarak açamıyorsanız, yeniden de çevrimiçi siparişleri alıp insanlara gönderebilirsiniz” dedi.

Mağazaları kurmak ücretsiz olmakla birlikte, reklam, ödeme ve öteki hizmetlerde Facebook için önemli yeni iş fırsatları yaratabilirler. İşletmeler Mağazaları için reklam satın alabilecekler ve insanlar Facebook’un ödeme seçeneğini kullandıklarında onlara bir ücret ödüyorlar.

Zuckerberg, Mağazaların kullanıcıların ödeme bilgilerini sonrasında herhangi bir Facebook yada Instagram mağazasında kullanabilecekleri tek bir yerde saklayarak standart web ticareti deneyimini geliştireceğini söyledi. Şu anda firmanın uygulamalarını kullanan 160 milyondan fazla küçük işletme var.

Mağazalar, işletmelerin Facebook sayfalarında ve Instagram profillerinde bulunabilir ve ek olarak hikayelerde görünebilir yada reklamlarda tanıtılabilir. İşletmelerin satın alınabilir hale getirmiş olduğu öğeler mağazada görünür ve kullanıcılar öğeleri kaydedebilir yada sipariş verebilir. (Bazı işletmeler kullananların direkt Facebook’tan alışveriş yapmalarını sağlarken, ötekiler işlemi tamamlamak için sizi firmanın web sitesine götürür.)