DSÖ ve Kosta Rika, herkes için COVID-19 projesi

Kosta Rika Cumhurbaşkanı Alvarado “Teklifimiz dayanışmaya dayanıyor” dedi. “Bu, Üye Devletlere, akademiye, şirketlere, araştırma kurumlarına ve işbirliği kuruluşlarına, küresel sosyal sorumluluğa dayanan, gönüllü olarak, daha küresel münhasır olmayan gönüllü lisanslamanın teşvik edilmesi için bir eylem çağrısıdır.”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Ölçeklenebilir, kullanılabilir ve aynı anda herkese fayda sağlayan yenilikler sunmak için, uyarılar veya kısıtlamalar olmaksızın bilimin tüm gücünü ortaya çıkarmamız gerekiyor,” dedi.

“Geleneksel pazar modelleri, tüm dünyayı kapsamak için gereken ölçekte üretim yapmayacak. Bu zor zamanların üstesinden geleceksek, ülkeler ve özel sektör arasındaki dayanışma şarttır. ”

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Politikalar Direktörü Büyükelçi Cristian Streeter, “Şili, uluslararası toplumdaki çoğu ülke gibi, COVID-19’un neden olduğu krizden muzaffer olmanın sadece uluslararası işbirliği yoluyla mümkün olduğunu düşünüyor” dedi. Şili Cumhurbaşkanı Piñera adına.

Platform, mevcut veya yeni COVID-19 sağlık ürünlerinin veri, bilgi ve fikri mülkiyetini bir araya getirerek tüm insanlar ve tüm ülkeler için ‘küresel kamu malları’ sunacak. Bilim ve verilerin açık paylaşımı yoluyla, çok sayıda şirket, teknolojileri üretmek için ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilecek, böylece dünya çapında kullanılabilirliği artıracak, maliyetleri düşürecek ve erişimi artırabilecektir. 

DSÖ ve Kosta Rika, platformu 29 Mayıs’ta resmen başlatacak. Bu tarihte, DSÖ web sitesinde hükümetlerin, araştırma ve geliştirme fonlarının, kurumlarının ve şirketlerin desteklerini ifade edebilecekleri bir Dayanışma Çağrısı yayınlanacak.

DSÖ’nün tüm Üye Devletlerinin dayanışması, teknoloji platformunun COVID-19 sağlık ürünlerine eşit erişim için anlamlı bir araç olmasını sağlamak için kritik önem taşıyacaktır.

Kaynak : https://www.who.int/