Dragon Crew Görevi Ertelendi

Elon Musk’n sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX’in ilk insanlı uzay mekiği denemesi olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendi.

Uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla Dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle cumartesi gününe ertelendi. SpaceX tarihi fırlatmanın tarihi ve saatini açıkları. Şirketten konu ile ilgili yapılan resmi açıklamaya göre, SpaceX’in ilk insanlı uçuşu 30 Mayıs Cumartesi günü TSİ 22.00’da yapılacağını belirtti.

Girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firmasının “Crew Dragon” isimli uzay mekiği, iki astronotla birlikte Florida’daki Kennedy Uzay İstasyonun’dan fırlatma için tüm hazırlıklarını tamalandığını uzaya ilk insanlı uçuşu gerçekleştirilecek. Söz konusu mekikte NASA astronotları Doug Hurley (53) Hurley Amerikalı bir mühendis, eski Marine Corps pilotu ve şu anki NASA astronotudur.Bob Behnken (43), Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri memuru, NASA astronotu ve eski Astronot Dairesi başkanı bu proje de görev yapacak. Bu uçuş 9 yıl sonra ABD topraklarından yapılan ilk insanlı uzay görevi olması planlanıyor.NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için, Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu. 2002’de kurulan SpaceX şirketi, 2012’den beri uzaya kargo taşıyor.Çalışmalar herkes tarafından büyük ilgi görüyor.