COVID-19 İnternet Hızlarını Büyük Ölçüde Etkiledi

Çin’in Wuhan kentinde başlayan dünyayı kasıp kavuran ve küresel bir tehdit haline gelen koronavirüs salgını, her geçen gün etkisini artırmaya devam ederken internet hızına da büyük etki ettiğini kaynaklar açıkladı.

Dünyada birçok sosyal medya uygulaması dahil internet sitelerine girişteki hızın düşmeye başlandığı belirtildi. Amazon’un ise ise bu süreçte yüzde 79 hız düşüşü yaşayarak erişimi en çok düşen site oldu.

Medya takip kurumu Ajans Press, internet ile alakalı basına yansıyan haberleri incelemede bulundu. Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital arşivinden yapılan  araştırmaya göre, bu yıl internet hakkında çıkan haberler toplamı 46 bin 159 olarak belirlendiğini söylüyor. İnternet hızı olarak bakıldığında 907 basın yansıması olduğu görüldü.Bunun yanı sıra yükleme hızıda büyük bir düşüşte. Amazon yüzde 79, Facebook yüzde 58, Twitter yüzde 43, Microsoft ve Youtube ise yüzde 29 düşüş yaşayan uygulamalar olduğu belirtildi. Bu süreçte internet hızının en çok düştüğü ülke ise Almanya olurken, yüzde 29,7 gibi bir hız düşüşünün olduğu saptandı. Türkiye ise araştırma içerisinde yer alan ülkelerden olmadı. Türkiye özelinde son haftalarda internet kullanıcıları hızlarının düştüğünden birçok insan da şikayette bulundu. Eğitim ve iş sektörü internet üzerinden evden yapılmaya başlandığı geçen ay ortalama sabit internet hızı yüzde 17 düştü.