AMD işlemci pazarının %50 sinden fazlasına hakim!

AMD işlemci pazarının %50 sinden fazlasına hakim!


AMD zen mimarisini duyurmasının ardından geçen 10. çeyrekte de pazar payını arttırmayı başardığını finansal raporlarında belirtti. Bu rakam AMD’nin 30 ay boyunca devamlı olarak işlemci pazarındaki rakibi İntel’den pazar payı koparmayı başardığını gösteriyor.


AMD CEO su Dr. Lisa Su nun yaptığı açıklamaya göre firma Ryzen işlemcilere artan talebin sonucu olarak piyasaya dağıtılan işlemcilerde iki haneli yüzdelik artış meydana geldiğini ve bu artışın büyük bir kısmının yüksek performans serisi işlemciler olduğunu belirtti.

Ryzen 3000 ve Ryzen 2000 serilerinin büyük başarı yakaladığını belirten Lisa Su bu işlemci ailelerinden olan 3700, 3700x, 3600, 2700 ve 2600 modeli işlemcilerin global piyasadaki pek çok pazarda en çok satılan işlemciler olduklarını söyledi.

Fiyat/performans kriterine en uygun olan ve gayet akıcı bir oyun deneyimi sunan Ryzen 5 2600 ise bu listenin en üstünde yer alıyor.


Mobil pazara yeniden kendimizi kabullendirdik

Dr. Lisa Su mobil pazara ve laptop pazarına yönelik olarak 7 nanometrelik işlemci mimarisine sahip 4000 serisi işlemcilerin elde ettikleri pazar payına önemli katkısı olduğunu ve özellikle Asus TUF A15 modelini gördüğünde şaşırmadığını belirtti.

Aylara ait işlemci satışlarını ve Nisan ayındaki sıçrayışı aşağıdaki tablolarda görebilirsiniz.

amd pazar payı